کازرون یکی از شهرهای استان فارس است. جمعیت این شهر (مرکز شهرستان کازرون) حدود ۸۹،۶۸۵ نفر جمعیت می باشد که دومین شهر پرجمعیت و دومین شهر بزرگ استان فارس است. همچنین جمعیت کل شهرستان کازرون حدود ۲۵۴،۷۰۴ نفر می‌باشد که سومین شهرستان پرجمعیت استان فارس است.

شهر کازرون در بخش غربی استان فارس با تاریخی کهن، دارای آثار باستانی و تاریخی فراوان و در طول تاریخ مورد توجه سلاطین و صاحبان قدرت بوده‌ است. به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند.

نورد، بلدالعتیق، شهر کهنه، شهر سبز، گازرگاه، گازران، گازرون، کازران، کوه زران و دمیاط عجم از نام‌های قدیمی و دیگر شهر و منطقه کازرون است. کازرون در دوره ساسانیان، به فرمان شاپور اول تأسیس شد.

این شهر در دوران طلایی اسلام یکی از بزرگترین مراکز و موطن بسیاری از دانشمندان، شاعران، صوفیان و دیگر بزرگان بوده‌ است. از این شهر همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مراکز و شهرهای تمدن و فرهنگ اسلامی یاد می‌شود. کازرون یکی از مراکز علم و دانش اسلامی و نوآوری در دوران طلایی اسلام بود.

این شهر از مراکز بزرگ صوفیان نیز بوده‌ است.

از قرن چهارم و پنجم قمری این شهر توسط شیخ ابواسحاق کازرونی مسلمان شد. زبان اکثریت مردم کازرون فارسی است. هنرهای رایج در کازرون دولچه دوزی، نمدمالی، سفال گری و... هستند.

شهر باستانی بیشاپور که پرونده آن نیز برای ثبت در میراث جهانی یونسکو ارسال شده‌ است، دارای بناهای تاریخی و مذهبی بسیاری است که قابلیت گردشگری فراوان دارند. طبیعت کازرون نیز از مراکز گردشگری در فارس و ایران است. کازرون از شهرها و پایتخت‌های قدیمی ایران است و اکنون از نگاه جمعیتی، دومین شهر پرجمعیت استان فارس، سومین شهرستان پرجمعیت فارس، پنجاه و سومین شهرستان پرجمعیت ایران است.

مسافت شهر کازرون با شیراز ۱۲۰ کیلومتر و تا تهران ۱۰۶۰ کیلومتر است.

اقتصاد شهرستان کازرون بر پایه کشاورزی، دام پروری و صنایع استوار است. مهم‌ترین فرآورده‌های آن گندم، مرکبات، پنبه، صیفی جات، میوه‌های گوناگون و فرآورده‌های دامی است. در شهرستان کازرون کشاورزی صنعتی و سنتی رایج است.

آخرین اخبار و اطلاعیه های سازمان سما

.:: وب سایت سازمان سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی ::.

تصویر روز

1399.jpg

آدرس دانشکده

کيلومتر 5 جاده کازرون - بوشهر، ضلع غربي دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده فني و حرفه اي سما

071-42237842
071-42243457

لینک های مفید3

 
 

لینک های مفید2

لینک های مفید 1